Forum www.sax.fora.pl Strona Główna www.sax.fora.pl
forum saksofonowe
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Metalowy łącznik ustnika z szyjką

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sax.fora.pl Strona Główna -> Akcesoria saksofonowe / Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kris7




Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 309
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:33, 20 Sty 2018    Temat postu: Metalowy łącznik ustnika z szyjką

Mój kolega wpadł na pewien, moim zdaniem znakomity patent (nie jestem pewny czy na 100% to jego pomysł, ale tak go przynajmniej zrozumiałem).
Wiemy że ustnik od korpusu (szyjki saksofonu) oddziela korek, który ma znaczący wpływ na brzmienie instrumentu. Z kawałka blaszki (nie jestem pewny, ale jest to chyba mosiądz) przymocowanej jednocześnie do ustnika jak i do szyjki instrumentu robi się "pomost" łączący fizycznie ze sobą te dwa elementy. Brzmienie saksofonu robi się wiele bardziej dźwięczne i można go w pewnym stopniu kontrolować siłą zacisku blaszki (regulacja śrubą). Powiem że trudno mi sobie teraz wyobrazić grę bez tego łącznika. W swoim saksofonie stosuję nawet dwie blaszki, po obu bokach fajki/ustnika (ligaturkę z metalowej zmieniłem na BG Revelation Jazz, przez co dźwięk z kolei jest pełniejszy). Sposób mocowania blaszki/blaszek jak i ich kształt można oczywiście zmienić według własnego uznania i poczucia estetyki, ale generalnie wygląda to tak jak poniżej:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kris7 dnia Sob 23:49, 20 Sty 2018, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mirek




Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 766
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:46, 20 Sty 2018    Temat postu:

Kris, Twój kolega nie był pierwszy, ten patent jest znany od wielu lat. Podobne "blaszki" są produkowane seryjnie i stosowane w bardzo różnych instrumentach, flety, klarnety, fagoty, trąbki... itd. Widziałem nawet, że niektórzy stosują je w saxie przy łączeniach neck->body, body->bow, bow->bell jako dodatkowe medium przenoszące rezonans z jednego elementu na drugi. Różne materiały, do wyboru i koloru, lite srebro, miedź, mosiądz, nawet lite złoto jak ktoś chce. A jakie estetyczne do tego. Zobacz sobie:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Osobiście od wielu lat nie używam korka na fajce tylko zupełnie inny, znacznie twardszy materiał. Zresztą ciągle z tym eksperymentuję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kris7




Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 309
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:53, 20 Sty 2018    Temat postu:

No mi też trudno było uwierzyć, że to jego wymysł szczerze mówiąc, widać źle zrozumiałem, a nie dopytywałem, bo jak to mówią "darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda" Wink
Dzięki Mirek za linki, ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mirek




Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 766
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:39, 21 Sty 2018    Temat postu:

On mógł być święcie przekonany, że pierwszy to wymyślił, niestety ale nie. Gdybyś się zastanawiał jaki jest sens stosowania tego na przykład przy połączeniu między bow i bell które przecież jest zwykle lutowane, to wydaje się, że może mieć to jakiś sens. Dlaczego? Normalne połączenie bell/bow to metal -> miękka cyna (straty rezonansu/energii) -> metal. Natomiast połączenie z mostkiem to metal -> metal -> metal. Tyle oczywiście teoria. Podobnie jest z fajką która jest przecież lutowana zwykle miękką cyną i składa się z dwóch części, czyli jak bow i bell... itd.itd...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Menthor30




Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 723
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódzkie

PostWysłany: Nie 10:24, 21 Sty 2018    Temat postu:

Kris zajrzyj na stronkę saxo, Michała Szymonika ma dużo fajnych rozwiązań, fajnie opisuje to na [link widoczny dla zalogowanych] jest tam kilka wpisów z ciekawostkami.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kris7




Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 309
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:50, 21 Sty 2018    Temat postu:

Dzięki, przy okazji kliknąłem "dołącz" ...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Menthor30




Dołączył: 14 Lut 2013
Posty: 723
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódzkie

PostWysłany: Pon 8:22, 22 Sty 2018    Temat postu:

Nie podałem tego aby robić konkurencję po prostu można się dowiedzieć ciekawych rzeczy jak na każdym forum , a to gdzie się udzielamy to już nasz wybór Smile Pozdr

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kris7




Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 309
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:17, 22 Sty 2018    Temat postu:

Jasne, nic niecnego mi przez głowę nie przeszło Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sax.fora.pl Strona Główna -> Akcesoria saksofonowe / Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin